Diety pająków – czym je karmić ?
Chociaż widok pajęczyny jest bardzo powszechny i niemal każdy w swoim życiu spotkał pajęczą sieć na swojej drodze, u niektórych widok tych delikatnych, zwiewnych nici wywołuje niemal paniczny lęk. Pajęczyna tworzona jest przez pająki w celu zdobycia pożywienia.
Jednak istnieje dość duża grupa tych zwierząt, która do zdobywania pokarmu nie korzysta z sieci, a ze swojej zwinności, sprytu oraz bogatego arsenału, w którego skład wchodzą masywne odnóża, dobrze wyczulone zmysły, a także w wielu przypadkach silny jad, który dosłownie rozpuszcza pochwycone ofiary i zmienia je w pożywny, łatwy do skonsumowania koktajl.
Jeśli zdecydujemy się jednak na hodowlę pająka w domu, to do nas należy zapewnienie mu optymalnej diety i stałego dostępu do świeżej wody pitnej. By zrobić to poprawnie, należy najpierw zapoznać się z tematem i zdobyć potrzebną wiedzę, by mieć pewność, że nie narazimy naszego pupila na żadne niebezpieczeństwa. Wszak będąc trzymanym w naszych terrariach, pająk staje się, całkowicie zależy od naszej woli.
Czym karmić pająki?
Dieta pająków w dużej mierze składa się z bezkręgowców i stawonogów, jednak większym gatunkom zdarza się także polować na niektóre małe kręgowce, takie jak np. jaszczurki, czy żaby, a w przypadku pająków żyjących w tropikach i osiągających duże rozmiary nawet na niewielkie ptaki czy ssaki. Ważnym aspektem diety pająków jest fakt, że nie odżywiają się one martwymi zwierzętami, tylko ciągle polują w celu zdobycia pożywienia. Są istotami żyjącymi w samotności, a zmuszane do egzystencji w towarzystwie innych pająków mają skłonności do zachowań kanibalistycznych. Dodatkowo niektóre gatunki są dość wybrednymi konsumentami, a ich dieta ogranicza się wyłącznie do kilku wybranych gatunków.
Czym więc karmić swojego małego, włochatego pupila? Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, gdyż dieta każdego pająka jest inna, a także może zmieniać się wraz z osiąganiem przez niego kolejnych etapów życia. Przede wszystkim warto pamiętać, że osobniki młodsze i mniejsze należy karmić systematycznie w przedziałach do trzech dni. Pokarm powinien być dostosowany do rozmiaru Twojego pupila. Doskonale sprawdzą się dostępne niemal w każdym sklepie zoologicznym białe robaki na ryby – pinki. Innym wyborem może być wylęg świerszcza, a także małe okazy należące do gatunku karaczanów. Dietę pająka można także urozmaicać larwami much lub mącznika. Gdyby jednak larwa okazała się za duża, możesz podać mu świeżo zabitą larwę lub przekroić ją na pół.
Dietę należy rozbudowywać i zwiększać ilość podawanych posiłków wraz z dorastaniem pupila. O jego stopniu rozwoju decyduje ilość wylinek. Dorosłym osobnikom można podawać już znacznie szerszą gamę przekąsek na przykład ćmy, motyle, muchy, dorosłe świerszcze, pasikoniki, czy nawet koniki polne. W naturalnym środowisku dorosły pająk poluje na niemal wszystko, co znajdzie na swojej drodze. Najczęstszym i najpopularniejszym wyborem są karaczany brazylijskie i argentyńskie, a także szarańcza pustynna. Niektóre gatunki będą też zainteresowane polowaniem na niewielkie kręgowce, takie jak żaby, czy jaszczurki.
Mimikra u pająków – czym jest i jak działa?
Mimikra, czyli upodobnianie się do innych organizmów w celu osiągnięcia korzyści, jest zjawiskiem powszechnym w przyrodzie. W świecie pająków mimikra odgrywa niezwykle istotną rolę. Pomagaja im w zdobywaniu pokarmu, unikania drapieżników, a nawet w komunikacji. Jest to fascynujący przykład adaptacji ewolucyjnej.Formy mimikry wśród pająkówNajbardziej znana jest mimikra agresywna, w której pająki imitują wygląd i zachowanie […]
Wszystko, co musisz wiedzieć o pokarmie dla ptaszników.
Pokarm dla ptaszników jest dość powszechny i łatwo go zdobyć. Specjalistyczne fora terrarystyczne, popularne serwisy aukcyjne oraz liczne sklepy oferują bogaty asortyment owadów karmowych. Co więcej, regularnie organizowane giełdy i spotkania terrarystyczne stanowią doskonałą okazję do zaopatrzenia się w potrzebne produkty.Popularne gatunki owadów karmowychOwady karmowe są głównym elementem diety ptaszników. Oto niektóre z najpopularniejszych gatunków, […]
Jak dbać o ptasznika?
Przewodnik krok po kroku o tym, jak zapewnić mu właściwe środowisko, dietę i opiekę nad pająkiem domowym. Posiadanie ptasznika to świetny pomysł dla każdego miłośnika niecodziennych i egzotycznych zwierząt. Te olbrzymie pajęczaki pochodzą z Ameryki Południowej i mogą dorastać do 30 cm. Wymagają one jednak szczególnej opieki, aby zapewnić im zdrowe i szczęśliwe życie. Oto […]
Ptaszniki, co warto wiedzieć na początek?
Ptaszniki to jedne z największych pająków żyjących na świecie, żyją głównie w Południowej Ameryce. Tereny, na których występują te niezwykłe stworzenia, rozciągają się od Brazylii po Wenezuelę. Należą do klasy pajęczaków, rodziny Theraphosidea i genomu Theraphosa. Pomimo swojej nazwy ich dieta rzadko składa się z ptaków. Częściej polują na duże stawonogi, gryzonie, bezkręgowce, gady i płazy. Samice pająków […]