Najczęściej hodowane ptaszniki
Ptaszniki to grupa ponad 900 gatunków pająków, które charakteryzują się podobną budową i stylem życia. Występują one w różnych odmianach na niemal wszystkich kontynentach poza Antarktydą, najczęściej w strefie subtropikalnej i tropikalnej. Są to olbrzymie pająki, osiągające nawet 10 centymetrów długości ciała i rozpiętości odnóży sięgającej 30 centymetrów.
Charakterystyczne dla nich są włoski pokrywające ich ciało, co sprawia, że pająki te wydają się być dość puchate. Włoski mają określone funkcje. Niektóre z nich stanowią mechanizm obronny, a także odpowiadają za integracje pająka z otoczeniem, odbierając nawet najmniejsze drgania i wibracje, inne włoski służą pająkowi za broń i są wykorzystywane do obrony przed drapieżnikami.
Niektóre z gatunków ptaszników cieszą się ogromnym uznaniem hodowców. Jednymi z najbardziej popularnych są: goliat, białokolanowy, tygrysi, słoneczny, kędzierzawy, śnieżny, czerwonokolanowy, olbrzymi. Ostatnio popularność zyskuje też ptasznik australijski, który wbrew nazwie sam nie jest przedstawicielem tej grupy. Charakteryzuje się natomiast silnym jadem, dlatego jego hodowla jest często niewskazana.
Największym z pająków należących do grupy ptaszników jest goliat. Osiąga on nawet do 30 cm rozpiętości odnóży i może ważyć nawet ćwierć kilograma. Naturalnie występuje w subtropikalnych rejonach Ameryki Południowej, w krajach takich jak Brazylia, Gujana Francuska, Wenezuela, czy Surinam. Ten gatunek jest dość agresywny, jednak jego jad nie jest groźny dla ludzi, jednak jego olbrzymie kły jadowe potrafią zadać dużo bólu, a także wywołać takie objawy jak zawroty głowy, wymioty, gorączka, a nawet drgawki. Osobniki tego gatunku mogą żyć nawet kilkanaście lat, jednak ich okres życia jest uzależniony od płci. Samce z reguły żyją krócej niż samice, dożywając maksymalnie trzech lat.
Kolejnym szeroko pożądanym gatunków ptaszników jest ptasznik białokolanowy, który osiąga rozpiętość odnóży do 23 centymetrów. Charakteryzuje się białymi plamkami na odnóżach, które kontrastują z jego ciemnym umaszczeniem, stąd właśnie pochodzi jego nazwa. Jest to gatunek dość agresywny, często atakuje wykorzystując swój jad, a także ostre włoski.
Innym dość popularnym ptasznikiem w hodowli jest ptasznik słoneczny, który naturalnie występuje w środkowej i południowej Afryce. Jego znakiem charakterystycznym jest słoneczne ubarwienie, któremu też zawdzięcza ubarwienie. Porównując do innych ptaszników jest dość mały i osiąga rozpiętość odnóży do 15 centymetrów. Jest też znacznie bardziej niebezpieczny, gdyż charakteryzuje się dużą ruchliwością i zwinnością, a jego jad może powodować paraliż mięśni. Nie atakuje on jednak za pomocą przystosowanych do tego włosków.
Ostatnim pająkiem wartym wspomnienia, jest owiany złą sławą ptasznik australijski. Występuje najczęściej w okolicy Sidney i często określany jest wielkim nieszczęściem tego miasta. Należy także zaznaczyć, że jego nazwa to jedynie nazwa zwyczajowa, gdyż nie jest on przedstawicielem rodziny ptasznikowatych. Warto pamiętać, że jest to jeden z najjadowitszych pająków na świcie. Chociaż jest najmniejszy ze wszystkich wymienionych tutaj gatunków, jego jad jest w stanie zabić człowieka, a w szczególności dzieci – co wielokrotnie zostało udokumentowane. Szczególnie jadowite są samce tego pająka.
Jak dbać o ptasznika?
Przewodnik krok po kroku o tym, jak zapewnić mu właściwe środowisko, dietę i opiekę nad pająkiem domowym. Posiadanie ptasznika to świetny pomysł dla każdego miłośnika niecodziennych i egzotycznych zwierząt. Te olbrzymie pajęczaki pochodzą z Ameryki Południowej i mogą dorastać do 30 cm. Wymagają one jednak szczególnej opieki, aby zapewnić im zdrowe i szczęśliwe życie. Oto […]
Ptaszniki, co warto wiedzieć na początek?
Ptaszniki to jedne z największych pająków żyjących na świecie, żyją głównie w Południowej Ameryce. Tereny, na których występują te niezwykłe stworzenia, rozciągają się od Brazylii po Wenezuelę. Należą do klasy pajęczaków, rodziny Theraphosidea i genomu Theraphosa. Pomimo swojej nazwy ich dieta rzadko składa się z ptaków. Częściej polują na duże stawonogi, gryzonie, bezkręgowce, gady i płazy. Samice pająków […]
Dlaczego warto hodować pająki ptaszniki w domu?
Jeśli jesteś miłośnikiem pająków, z całą pewnością zastanawiałeś się nad ich hodowlą. Warunki życia i usposobienie tych zwierząt są z całą pewnością intrygujące i niezwykle oryginalne, a same pająki są cichymi i spokojnymi zwierzętami, które nie zakłócą spokoju twoich domowników i sąsiadów. Jednak pająki są prawdziwymi mistrzami ucieczek, dlatego decyzja o hodowanym gatunku musi być […]
Najbardziej jadowite pająki na świecie
Na świecie istnieje wiele gatunków jadowitych pająków, ale niektóre są bardziej niebezpieczne niż inne. Najbardziej jadowitym pająkiem jest czarna wdowa, która występuje w wielu częściach świata. Jad czarnej wdowy może być śmiertelny dla ludzi, a nawet małe ugryzienie może spowodować silny ból i ostre objawy. Inne niebezpieczne pająki to brązowy samotnik, pająk hobo i pająk […]