Skakuny pająki nietkające sieci
Skakuny (pająki nietkające sieci) uważane są za jedne z najlepszych i najłatwiejszych do hodowli pająków. Te małe pajęczaki charakteryzują się niewielkimi rozmiarami ciała, dość krótkim okresem życia i znane są z uroczego umaszczenia. Są one jedną z najliczniejszych rodzin wśród pająków i stanowi ona prawie 13% wszystkich gatunków. W Polsce wyróżnia się 59 gatunków wolno żyjących.
Ich ciała wyróżniają się swoją aparycją na tle innych gatunków pająków. Mają duże oczy, wielkie głowy i krótkie, owłosione odnóża. Wielu hodowców uważa je za najbardziej urocze pająki zarówno pod względem wyglądu, jak i zachowania.
Pająki te charakteryzuje krępa budowa ciała, jednak najbardziej charakterystyczną ich cechą są ich oczy. Znajdują się na przodzie i po bokach głowotułowia. Najczęściej rozmieszczone są w trzech lub czterech rzędach, dzięki czemu pająk może swobodnie obserwować całe otoczenie. Największą, a tym samym, najlepiej wykształconą parą jest ta znajdująca się pośrodku rzędu. Niezwykłą cechą tej pary oczu jest fakt, że pozwala ona zwierzęciu na widzenie stereoskopowe w kolorach. Pozostałe pary oczu pozwalają na szybką obserwację zmian w otoczeniu, natężeniu światła, a także pomagają one w rejestrowaniu ruchu dookoła pająka.
Głowotułów skakunów charakteryzuję się prostokątną budową, jednak niektóre gatunki mogą mieć go w kształcie owalu lub łezki. Łączy się on zresztą ciała przez tak zwany łącznik, czyli przekształcony pierwszy fragment odwłoka. Sam odwłok najczęściej ma kształt elipsy lub lekko okrągły, jednak u niektórych gatunków może on być wydłużony, a nawet lekko kwadratowy.
Skakuny posiadają dość grube, wytrzymałe, mocno umięśnione odnóża, które umożliwiają im przemieszczenie się za pomocą długich skoków. Niektóre pająki mogą oddać skok przekraczający nawet kilkadziesiąt centymetrów!
Skakuny cechują się doskonałym wzrokiem i często obserwują otaczające je przedmioty, a nawet swoich właścicieli. To niezwykłe zachowanie sprawia, że obserwacjach ich daje jeszcze więcej frajdy i można wchodzić z nimi w interakcje.
Kolejną cechą, która wyróżnia je na tle innych gatunków, jest ich sposób polowania.
Skakuny są aktywnymi drapieżnikami w odróżnieniu od pająków tkających sieci. Używają swoich silnych, masywnych odnóży, aby atakować swoje ofiary po wytropieniu ich za pomocą swojego doskonałego wzroku. Pomimo niewielkich rozmiarów, często polują na gatunki większe od siebie. Ich dieta w dużej mierze składa się z bezkręgowców takich jak muchy, żuki, a nawet innych pajęczaków.
Na świecie żyje ponad 6000 różnych odmian skakunów. Wiele z nich można spotkać w przydomowych ogrodach, dlatego interakcje z nimi są dość częste.
Pająki te są dość przyjazne i łatwe w hodowli. Nie potrzebują dodatkowego ogrzewania i źródeł świata, ale warto zadbać o odpowiednie nawodnienie i wilgotność wewnątrz ich terrarium. Dzięki ich niewielkim rozmiarom pająki te mogą być przechowywane w terrariach o pojemności od 1 do 2 galonów. Ich dieta składa się w dużej mierze z muszek owocowych, much domowych i niewielkich świerszczy, przez co posiadanie pająka jest bardzo tanie w realizacji.
Mimikra u pająków – czym jest i jak działa?
Mimikra, czyli upodobnianie się do innych organizmów w celu osiągnięcia korzyści, jest zjawiskiem powszechnym w przyrodzie. W świecie pająków mimikra odgrywa niezwykle istotną rolę. Pomagaja im w zdobywaniu pokarmu, unikania drapieżników, a nawet w komunikacji. Jest to fascynujący przykład adaptacji ewolucyjnej.Formy mimikry wśród pająkówNajbardziej znana jest mimikra agresywna, w której pająki imitują wygląd i zachowanie […]
Wszystko, co musisz wiedzieć o pokarmie dla ptaszników.
Pokarm dla ptaszników jest dość powszechny i łatwo go zdobyć. Specjalistyczne fora terrarystyczne, popularne serwisy aukcyjne oraz liczne sklepy oferują bogaty asortyment owadów karmowych. Co więcej, regularnie organizowane giełdy i spotkania terrarystyczne stanowią doskonałą okazję do zaopatrzenia się w potrzebne produkty.Popularne gatunki owadów karmowychOwady karmowe są głównym elementem diety ptaszników. Oto niektóre z najpopularniejszych gatunków, […]
Jak dbać o ptasznika?
Przewodnik krok po kroku o tym, jak zapewnić mu właściwe środowisko, dietę i opiekę nad pająkiem domowym. Posiadanie ptasznika to świetny pomysł dla każdego miłośnika niecodziennych i egzotycznych zwierząt. Te olbrzymie pajęczaki pochodzą z Ameryki Południowej i mogą dorastać do 30 cm. Wymagają one jednak szczególnej opieki, aby zapewnić im zdrowe i szczęśliwe życie. Oto […]
Ptaszniki, co warto wiedzieć na początek?
Ptaszniki to jedne z największych pająków żyjących na świecie, żyją głównie w Południowej Ameryce. Tereny, na których występują te niezwykłe stworzenia, rozciągają się od Brazylii po Wenezuelę. Należą do klasy pajęczaków, rodziny Theraphosidea i genomu Theraphosa. Pomimo swojej nazwy ich dieta rzadko składa się z ptaków. Częściej polują na duże stawonogi, gryzonie, bezkręgowce, gady i płazy. Samice pająków […]