Pająki Pogońcowate – wilcze pająki
Pogońcowate swoją nazwę zawdzięczają swojej zawziętości i dość pokaźnych rozmiarów kłom jadowym. Te pająki cechuje klasyczny wygląd złożony z długich, owłosionych odnóży, ośmiu oczu i wielkich kłów jadowych. Rodzina tych pająków obejmuje około 2400 gatunków. Występują one niemal we wszystkich strefach klimatycznych. Są bardzo aktywnymi łowcami, dlatego też nie budują one sieci w celu polowań. Ich dużym atutem jest ich świetnie rozwinięty zmysł wzroku. Zwykle żyją pod ziemią, budując norki i tunele. Są bardzo szybkie i zwinne, przez co bez trudu polują na swoje ofiary. W Polsce występuje 60 gatunków.
Pająki te są dość duże, jednak ich rozmiar może się różnić w zależności od ich gatunku. Największe z nich mogą osiągać do 3 cm długości. Najmniejsze z nich mają mniej niż 1 cm. Zwykle samice są większe i żyją dłużej od samców.
Cechą charakterystyczną rodziny tych pająków jest noszenie kokonów z jajami przez samice. Jest on przyczepiony do ich odwłoków za pomocą kądziołków przędnych i musi on być przetrzymywany przez samicę w określonej pozycji, tak by nie dotykał on o ziemię, co stanowi dość duże obciążenie dla jej funkcjonowania. Mimo tego, samice nawet w tym okresie pozostają świetnymi łowcami. Młode pająki po wykluciu się od razu wspinają się na jej grzbiet, gdzie znajdują się przez następny tydzień. Po upływie tego czasu małe pająki rozpoczynają samodzielną egzystencję.
Pogońcowate są nocnymi drapieżnikami, które polują ukryte w trawie lub liściach. Chwytają przechodzące w zasięgu swojego wzroku insekty. W polowaniu polegają głównie na kamuflażu, dlatego w dużej mierze pająki te występują w brunatnym i brązowym umaszczeniu.
Posiadają one jad, z którego korzystają podczas ataków i do obrony. Nie stanowi on jednak zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka, jednak ukąszenia tych pająków mogą wywoływać objawy takie jak obrzęki, świąd, lekki ból, a w silniejszych przypadkach nudności. Australijskie gatunki pogońcowatych charakteryzują się silniejszym jadem. Ugryzienia tamtejszych pająków mogą powodować powstawanie ran martwiczych.
Są dość płochliwe i mniej towarzyskie od innych gatunków hodowlanych. Zwykle uciekają, gdy w ich przestrzeni pojawi się duży, poruszający się obiekt (np. dłoń hodowcy).
Do ich hodowli wystarczy terrarium o pojemności do 5 galonów. Uwielbiają się ukrywać, w szczególności w dzień, dlatego warto wyposażyć ich dom w żywe rośliny, płaskie kamienie, korę ziemię i liście. Należy regularnie nawilżać wnętrze terrarium, by zapewnić im optymalną temperaturę i wilgotność powietrza.
Pająki te są świetnym wyborem dla początkujących hodowców, jednak warto zapoznać się z ich trybem życia. Są istotami żyjącymi w samotności i ukryciu, dlatego ich obserwacja może być utrudniona i często może skończyć się niepowodzeniem. Jednak pomimo tego nadal stanowią świetny wybór i zapewniają mnóstwo rozrywki początkującym i mało doświadczonym hodowcom. Pogońcowate idealnie sprawdzą się także w przypadku gdy większe gatunki, które wymagają posiadanie specjalistycznego sprzętu i większego terrarium są poza naszymi możliwościami.

Mimikra u pająków – czym jest i jak działa?
Mimikra, czyli upodobnianie się do innych organizmów w celu osiągnięcia korzyści, jest zjawiskiem powszechnym w przyrodzie. W świecie pająków mimikra odgrywa niezwykle istotną rolę. Pomagaja im w zdobywaniu pokarmu, unikania drapieżników, a nawet w komunikacji. Jest to fascynujący przykład adaptacji ewolucyjnej.Formy mimikry wśród pająkówNajbardziej znana jest mimikra agresywna, w której pająki imitują wygląd i zachowanie […]

Wszystko, co musisz wiedzieć o pokarmie dla ptaszników.
Pokarm dla ptaszników jest dość powszechny i łatwo go zdobyć. Specjalistyczne fora terrarystyczne, popularne serwisy aukcyjne oraz liczne sklepy oferują bogaty asortyment owadów karmowych. Co więcej, regularnie organizowane giełdy i spotkania terrarystyczne stanowią doskonałą okazję do zaopatrzenia się w potrzebne produkty.Popularne gatunki owadów karmowychOwady karmowe są głównym elementem diety ptaszników. Oto niektóre z najpopularniejszych gatunków, […]

Jak dbać o ptasznika?
Przewodnik krok po kroku o tym, jak zapewnić mu właściwe środowisko, dietę i opiekę nad pająkiem domowym. Posiadanie ptasznika to świetny pomysł dla każdego miłośnika niecodziennych i egzotycznych zwierząt. Te olbrzymie pajęczaki pochodzą z Ameryki Południowej i mogą dorastać do 30 cm. Wymagają one jednak szczególnej opieki, aby zapewnić im zdrowe i szczęśliwe życie. Oto […]

Ptaszniki, co warto wiedzieć na początek?
Ptaszniki to jedne z największych pająków żyjących na świecie, żyją głównie w Południowej Ameryce. Tereny, na których występują te niezwykłe stworzenia, rozciągają się od Brazylii po Wenezuelę. Należą do klasy pajęczaków, rodziny Theraphosidea i genomu Theraphosa. Pomimo swojej nazwy ich dieta rzadko składa się z ptaków. Częściej polują na duże stawonogi, gryzonie, bezkręgowce, gady i płazy. Samice pająków […]