Ptaszniki, co warto wiedzieć na początek?
Ptaszniki to jedne z największych pająków żyjących na świecie, żyją głównie w Południowej Ameryce. Tereny, na których występują te niezwykłe stworzenia, rozciągają się od Brazylii po Wenezuelę. Należą do klasy pajęczaków, rodziny Theraphosidea i genomu Theraphosa. Pomimo swojej nazwy ich dieta rzadko składa się z ptaków. Częściej polują na duże stawonogi, gryzonie, bezkręgowce, gady i płazy. Samice pająków tego gatunku zwykle żyją dłużej, a ich przeciętny okres życia wynosi od 15 do 25 lat.
Pająki te charakteryzują się ciemnobrązowym lub lekko złotawym umaszczeniem. Są stworzeniami nocnymi i polują za każdym razem, gdy nadarza się do tego okazja. Bazują na wyostrzonym zmyśle dotyku, który nadrabia ich słaby wzrok. Są w stanie wyczuć swoją ofiarę, a także drapieżniki dzięki wyspecjalizowanym włoskom, które wyczuwają najdrobniejsze wibracje w ich otoczeniu. Dzięki pocieraniu odnóżami są w stanie wydawać charakterystyczny dźwięk, który odstrasza drapieżniki. Ich jad, który znajduje się w zębach jadowych, nie jest śmiertelny dla ludzi. Pająki te często są hodowane jako zwierzęta domowe.
Nie jest znana ich dokładna populacja, rzadko udaje się spotkać osobniki tego gatunku w naturze, dlatego przyjmuje się, że ich liczba nie jest zbyt duża. Najczęściej można spotkać je w lasach deszczowych w Ameryce Południowej. Żyją w podszyciu leśnym, budując swoje norki pod skałami lub pniami drzew, które zapewniają im odpowiednią wilgotność powietrza. Aby zachować odpowiednią temperaturę wewnątrz norek, pająki te uzupełniają swoje norki specjalnie wytwarzaną pajęczyną, która pomaga zachować optymalną temperaturę wewnątrz.
Ptaszniki to gatunek samotniczy, który nie specjalnie lubi się socjalizować i większość czasu spędza w pojedynkę w swojej norce. Nie są agresywne i bardzo płochliwe. Z tego względu trudno o hodowlę dwóch osobników w jednym terrarium. Żerują wyłącznie w nocy, a dzień spędzają w ukryciu, w głębi swoich nor.
Pająki te najczęściej utrzymują swój okres rozrodczy pod koniec wiosny i na początku lata. Gody zaczynają się od samca, który odwiedza norkę samicy i próbuję ją oczarować, a tym samym zachęcić do rozmnażania. Męskie osobniki wykształciły specjalne zaczepy, które pomagają w procesie rozmnażania. Po godach samica składa do 200 jaj w swojej norce. Czas rozwoju jaj dla tego gatunku to sześć miesięcy. Chociaż z jaj wykluwają się serki małych pająków, tylko nieliczne z nich osiągają dorosłość. Małe ptaszniki często padają ofiarą dużych owadów, żab, a także ptaków.
Ptaszniki nie są obecnie gatunkiem zagrożonym jednak wzmożone zainteresowanie ich hodowlą, utrata naturalnego środowiska występowania, a także niekorzystne działa człowieka, sprawiają, że ich egzystencja wkrótce może zostać zagrożona. Naturalnymi drapieżnikami, które zagrażają tym pająkom są niektóre rodzaje węży, owadów oraz innych pająków. Najbardziej narażone są na ataki podczas okresu wylinki kiedy nie mogą zbyt dobrze się poruszać, wtedy stają się łatwą ofiarą nawet mniejszych od siebie gatunków.
Mimikra u pająków – czym jest i jak działa?
Mimikra, czyli upodobnianie się do innych organizmów w celu osiągnięcia korzyści, jest zjawiskiem powszechnym w przyrodzie. W świecie pająków mimikra odgrywa niezwykle istotną rolę. Pomagaja im w zdobywaniu pokarmu, unikania drapieżników, a nawet w komunikacji. Jest to fascynujący przykład adaptacji ewolucyjnej.Formy mimikry wśród pająkówNajbardziej znana jest mimikra agresywna, w której pająki imitują wygląd i zachowanie […]
Wszystko, co musisz wiedzieć o pokarmie dla ptaszników.
Pokarm dla ptaszników jest dość powszechny i łatwo go zdobyć. Specjalistyczne fora terrarystyczne, popularne serwisy aukcyjne oraz liczne sklepy oferują bogaty asortyment owadów karmowych. Co więcej, regularnie organizowane giełdy i spotkania terrarystyczne stanowią doskonałą okazję do zaopatrzenia się w potrzebne produkty.Popularne gatunki owadów karmowychOwady karmowe są głównym elementem diety ptaszników. Oto niektóre z najpopularniejszych gatunków, […]
Jak dbać o ptasznika?
Przewodnik krok po kroku o tym, jak zapewnić mu właściwe środowisko, dietę i opiekę nad pająkiem domowym. Posiadanie ptasznika to świetny pomysł dla każdego miłośnika niecodziennych i egzotycznych zwierząt. Te olbrzymie pajęczaki pochodzą z Ameryki Południowej i mogą dorastać do 30 cm. Wymagają one jednak szczególnej opieki, aby zapewnić im zdrowe i szczęśliwe życie. Oto […]
Dlaczego warto hodować pająki ptaszniki w domu?
Jeśli jesteś miłośnikiem pająków, z całą pewnością zastanawiałeś się nad ich hodowlą. Warunki życia i usposobienie tych zwierząt są z całą pewnością intrygujące i niezwykle oryginalne, a same pająki są cichymi i spokojnymi zwierzętami, które nie zakłócą spokoju twoich domowników i sąsiadów. Jednak pająki są prawdziwymi mistrzami ucieczek, dlatego decyzja o hodowanym gatunku musi być […]