Sposoby na pająki mieszkające w domach
Pająki w wielu osobach wzbudzają lęk, a u osób cierpiących na arachnofobię niemal uczucie paniki, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Chociaż pająki występujące w naszej strefie klimatycznej nie są groźne, a do spotkań z nimi nie dochodzi zbyt często, warto wiedzieć, co można zrobić, by go uniknąć.
W Polsce żyje dość pokaźna grupa pająków. W domach możemy spotkać najczęściej takie gatunki jak kątnik domowy, nasosznik trzęś, czy zyzuś tłuścioch. Na zewnątrz za to spotykamy krzyżaki, a także bardzo rzadko skakuny. Pająki te charakteryzują się często „uroczym” wyglądem oraz intrygującym ubarwieniem o intrygujących wzorach na odwłokach, które sprawiają, że łatwiej oswoić się z tymi stworzeniami.
Dlaczego pająki wchodzą do domów?
Najprostszym wyjaśnieniem jest fakt, że nasze domy są swojego rodzaju bufetem dla pająków. Mogą w nim w łatwy sposób znaleźć resztki jedzenia, a także polować na insekty, które mają ograniczoną drogę ucieczki. Oczywiście pająki nie zjawiają się w naszych domach nagle i specjalnie nie starają się wedrzeć do środka, wbrew powszechnie panującej opinii, większość z nich żyje obok nas przez cały rok. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że prawie 5% wszystkich pająków domowych nigdy nie znajdowało się poza jego murami.
Skąd więc się biorą i dlaczego w niektórych sezonach jest ich więcej?
Najczęściej sami wnosimy je do środka wraz z materiałami budowlanymi, meblami i innymi przedmiotami w postaci jajeczek. Następnie pająki już znajdujące się w naszych domach łączą się w pary, a w okresach godowych przypadających w wielu przypadkach na późne lato, stają się bardziej aktywne, dlatego też częściej wchodzą w interakcje z nami.
Pająki, które zamieszkują nasze domy, najczęściej osiedlają się w zacienionych zakamarkach i kątach. Są bardzo ostrożne i płochliwe, unikają kontaktu z ludźmi. Nie jest też prawdą, że występują jedynie w brudnych i zakurzonych miejscach. Obecność brudu przyciąga pająki wyłącznie przez wzgląd na inne owady, którymi się odżywiają. W wielu przypadkach kurz i zanieczyszczenia odstraszają je ponieważ negatywnie wpływają na efektywność ich sieci.
Jak więc poradzić sobie z obecnością pająków w naszych domach? Sposób na efektowne odstraszenie tych zwierząt jest dość prosty, pająki bowiem nie lubią wybranych zapachów. Jednym z takich zapachów jest np. mięta. Wystarczy więc rozmieszać wodę z olejkiem o tym zapachu, a następie rozpylić w miejscach takich jak framugi drzwi i okien, parapety, a także w przestrzeniach między ścianami i meblami. Dla skutecznego działania zbieg ten warto powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. Sprawdzonym i dającym lepsze efekty sposobem jest uprawa mięty w domowym zaciszu. Inne zapachy, za którymi nie przepadają pająki to cytryna, ocet, kasztany, żołędzie, cynamon, cedr, a także eukaliptus.
Warto też wspomnieć, że skuteczną ochronę przed pająkami stanowią domowe koty, gdyż bardzo często polują one na nie w ramach rozrywki. Należy jednak uważać, bo podczas takich zabaw, zdarza się, że pająk zostanie nieumyślnie zjedzony.
Wszystko, co musisz wiedzieć o pokarmie dla ptaszników.
Pokarm dla ptaszników jest dość powszechny i łatwo go zdobyć. Specjalistyczne fora terrarystyczne, popularne serwisy aukcyjne oraz liczne sklepy oferują bogaty asortyment owadów karmowych. Co więcej, regularnie organizowane giełdy i spotkania terrarystyczne stanowią doskonałą okazję do zaopatrzenia się w potrzebne produkty.Popularne gatunki owadów karmowychOwady karmowe są głównym elementem diety ptaszników. Oto niektóre z najpopularniejszych gatunków, […]
Jak dbać o ptasznika?
Przewodnik krok po kroku o tym, jak zapewnić mu właściwe środowisko, dietę i opiekę nad pająkiem domowym. Posiadanie ptasznika to świetny pomysł dla każdego miłośnika niecodziennych i egzotycznych zwierząt. Te olbrzymie pajęczaki pochodzą z Ameryki Południowej i mogą dorastać do 30 cm. Wymagają one jednak szczególnej opieki, aby zapewnić im zdrowe i szczęśliwe życie. Oto […]
Ptaszniki, co warto wiedzieć na początek?
Ptaszniki to jedne z największych pająków żyjących na świecie, żyją głównie w Południowej Ameryce. Tereny, na których występują te niezwykłe stworzenia, rozciągają się od Brazylii po Wenezuelę. Należą do klasy pajęczaków, rodziny Theraphosidea i genomu Theraphosa. Pomimo swojej nazwy ich dieta rzadko składa się z ptaków. Częściej polują na duże stawonogi, gryzonie, bezkręgowce, gady i płazy. Samice pająków […]
Dlaczego warto hodować pająki ptaszniki w domu?
Jeśli jesteś miłośnikiem pająków, z całą pewnością zastanawiałeś się nad ich hodowlą. Warunki życia i usposobienie tych zwierząt są z całą pewnością intrygujące i niezwykle oryginalne, a same pająki są cichymi i spokojnymi zwierzętami, które nie zakłócą spokoju twoich domowników i sąsiadów. Jednak pająki są prawdziwymi mistrzami ucieczek, dlatego decyzja o hodowanym gatunku musi być […]