Jak wygląda ptasznik goliat ?
Ptasznik goliat to niezaprzeczalnie król pająków. Może osiągać ponad 200 gramów wagi, a rozpiętość jego odnóży osiąga zdumiewający wynik ponad 30 centymetrów — jest to jeden z największy przedstawicieli pajęczaków na świecie.
Ptaszniki, pomimo swojej nazwy, nie odżywiają się ptakami, chociaż ich pokaźne rozmiary z całą pewnością na to pozwalają, z czego pająki te czasami korzystają. Nazwa „ptasznik” wywodzi się od osiemnastowiecznej ryciny przedstawiającej pająka z rodziny tarantulowatych, spożywającego kolibra. Właśnie ta rycina przyczyniła się do nadania całemu rodzajowi Theraphosa nazwy „ptasznik”.
Dieta ptaszników w dużej mierze składa się z owadów, jednak okazjonalnie pająki te mogą żywić się i polować na płazy takie jak żaby, a nawet na mniejsze gryzonie. Naturalnie występują na terenach tropikalnych w Amazonii i północnej części Ameryki Południowej. Ptaszniki do polowania i uśmiercania swoich ofiar wykorzystują swoje pokaźne kły jadowe, które działają jak igły wypełnione silną substancją paraliżującą. Ponieważ nie mogą one spożywać pokarmu w formie stałej, pająki te najpierw rozpuszczają tkanki wewnętrzne swoich ofiar, a następnie powstałe soki wysysają.
W odróżnieniu od swoich kuzynów ptaszniki mają słaby wzrok. Polegają one na specjalnie zmodyfikowanych włoskach, które pokrywają ich odnóża. Włoski te są niezwykle wrażliwe i pozwalają pająkowi reagować na wibracje wokół, dzięki czemu są w stanie uniknąć zagrożeń. Jeśli jednak pająk będzie zmuszony bronić się przed drapieżnikiem, takim jak na przykład ostronos, Goliat posiada w swoim asortymencie niezwykłą broń – specjalnie zakończone, ostre włoski w kształcie przypominającym harpun. Włoski te często nazywane są włoskami pokrzywkowymi. Aby się obronić, pająk pociera swoje odnóża, wystrzeliwując tym samym deszcz miniaturowych pocisków. Ostro zakończone włoski drażnią oczy i skórę napastnika, tym samym zmuszając go do odwrotu i ucieczki. Samice ptaszników używają tych samych włosków do ochrony swoich woreczków z jajami, które mogą pomieści od 50 do 150 jaj. Młode pająki zostają w pobliżu matki aż do osiągnięcia pełnej dojrzałości, czyli przez okres do około trzech lat.
Pająki te charakteryzują się jeszcze jedną wyjątkową umiejętnością. Chociaż nie używają sieci do polowania na swoje ofiary, wykorzystują ją w inny, sprytny sposób. Ptaszniki używają swojej pajęczyny do wyściełania swoich podziemnych norek pod podszyciem lasu, zapewniając tym samym izolację i termo ochronę.
Chociaż te niewielkie stworzenia są urodzonymi zabójcami, trucizna zawarta w ich jadzie nie jest niebezpieczna ani śmiertelna dla ludzi. Ugryzienie przez tego pająka można porównać do ugryzienia, chociażby przez doskonale znane nam osy. Co ciekawe, pająki te często uznawane są za przysmak przez wielu mieszkańców różnych rejonów Ameryki Południowej. Oczywiście ich ostro zakończone włoski ochronne są dokładnie usuwane przed podaniem. Pająki najczęściej przygotowuje się na otwartym ogniu i grilluje w towarzystwie ogromnych, zielonych i egzotycznych liści bananowców. Niektórzy smakosze twierdzą, że pająk podany w tej formie smakuje jak krab lub homar.
Wszystko, co musisz wiedzieć o pokarmie dla ptaszników.
Pokarm dla ptaszników jest dość powszechny i łatwo go zdobyć. Specjalistyczne fora terrarystyczne, popularne serwisy aukcyjne oraz liczne sklepy oferują bogaty asortyment owadów karmowych. Co więcej, regularnie organizowane giełdy i spotkania terrarystyczne stanowią doskonałą okazję do zaopatrzenia się w potrzebne produkty.Popularne gatunki owadów karmowychOwady karmowe są głównym elementem diety ptaszników. Oto niektóre z najpopularniejszych gatunków, […]
Jak dbać o ptasznika?
Przewodnik krok po kroku o tym, jak zapewnić mu właściwe środowisko, dietę i opiekę nad pająkiem domowym. Posiadanie ptasznika to świetny pomysł dla każdego miłośnika niecodziennych i egzotycznych zwierząt. Te olbrzymie pajęczaki pochodzą z Ameryki Południowej i mogą dorastać do 30 cm. Wymagają one jednak szczególnej opieki, aby zapewnić im zdrowe i szczęśliwe życie. Oto […]
Ptaszniki, co warto wiedzieć na początek?
Ptaszniki to jedne z największych pająków żyjących na świecie, żyją głównie w Południowej Ameryce. Tereny, na których występują te niezwykłe stworzenia, rozciągają się od Brazylii po Wenezuelę. Należą do klasy pajęczaków, rodziny Theraphosidea i genomu Theraphosa. Pomimo swojej nazwy ich dieta rzadko składa się z ptaków. Częściej polują na duże stawonogi, gryzonie, bezkręgowce, gady i płazy. Samice pająków […]
Dlaczego warto hodować pająki ptaszniki w domu?
Jeśli jesteś miłośnikiem pająków, z całą pewnością zastanawiałeś się nad ich hodowlą. Warunki życia i usposobienie tych zwierząt są z całą pewnością intrygujące i niezwykle oryginalne, a same pająki są cichymi i spokojnymi zwierzętami, które nie zakłócą spokoju twoich domowników i sąsiadów. Jednak pająki są prawdziwymi mistrzami ucieczek, dlatego decyzja o hodowanym gatunku musi być […]