Pająki ptaszniki hodowla w terrarium
Jak powszechnie wiadomo każdy pająk należący do grupy ptaszników wyposażony jest w jad o różnej skali toksyczności. Siła jadu i jego działanie są mocno uzależnione od gatunku do jakiego należy. Ugryzienie przez tego pająka w większości przypadków nie jest groźne dla człowieka. W nielicznych przypadkach mogą występować nasilone objawy takie jak drgawki, gorączka, bóle i zawroty głowy, skurcze mięśni, wymioty, jednak jak dotąd nie zdiagnozowano żadnego zgonu wywołanego ugryzieniem ptasznika.
Mając to na uwadze, warto zastanowić się jaki rodzaj pająka będzie dobrym wyborem dla początkujących hodowców.
Ptaszniki można z grubsza podzielić na trzy grupy: ptaszniki naziemne, podziemne i nadrzewne. Podział ten może sprawiać, że wybór pająka może być trudny dla początkującego hodowcy. Najlepszym wyborem dla nowicjuszy są gatunki, które są dość powolne i charakteryzują się raczej spokojnym uosobieniem. Dodatkowym atutem jest siła jadu, a sam osobnik powinien być dość odporny, gdyż na początku hodowli łatwo popełnić błędy związane z jego hodowlą i utrzymaniem.
Gatunki z którymi warto zacząć przygodę z hodowlą ptaszników to w dużej mierze te żyjące na ziemi. Gatunki prowadzące podziemny lub nadrzewny tryb życia nie są polecane dla początkujących hodowców z uwagi na prędkość ich poruszania się, a także, w przypadku tych nadrzewnych, dużą zwinność i skoczność. Do gatunków pająków nadających się do rozpoczęcia hodowli należą między innymi: lasiodora spp., tliltocatl spp., davus spp., nhandu spp., holothele spp., chromatopelma spp., czy barchypelma spp.
Inne pająki, które mogą wymagać znacznie większej wprawy, uwagi i rozwagi to między innymi: avicularia spp., tapinauchenius spp., caribena spp., pseudoclamoris spp., psalmopoeus spp. Wiele osób zaczyna swoją przygodę właśnie od tych gatunków, jednak faktem jest, że są one znacznie bardziej ruchliwe i agresywne, a przez to mogą przysporzyć kłopotów początkującym hodowcom.
Sama hodowla pająków nie jest jednak zbyt wymagająca. Przede wszystkim należy zacząć od przygotowania terrarium, które jak najlepiej odwzoruje naturalne środowisko pająka. Zważając na gatunek, który wybraliśmy, musimy zadbać o optymalną temperaturę powietrza, wilgotność podłoża, a także dostęp do wody i wiele innych kluczowych elementów. Warto też zapewnić odpowiedni wystrój terrarium i umieścić w nim kryjówki, gdyż ptaszniki naturalnie większość życia spędzają w ukryciu. Są aktywne głównie nocą, wtedy też najlepiej je karmić.
Dieta ptasznika w dużej mierze składa się z owadów, najczęściej wybierane są karaczany, świerszcze, a także mączniki. Dorosłe osobniki także mogą odżywiać się bezkręgowcami, a nawet małymi kręgowcami! Cena ptasznika waha się od kilku do kilkuset złotych w zależności od wybranego gatunku pająka. Warto pamiętać też o tym, że samice żyją znacznie dłużej od samców, dlatego cena w dużej mierze zależna jest od płci pająka.
Pająki te mogą być trzymane w terrarium różnego typu. Do tego pająki te nie potrzebują dużo pokarmu, dlatego ich utrzymanie nie jest zbyt kosztowne, co sprawia, że są częstym wyborem dla hodowców egzotycznych pupili.
Mimikra u pająków – czym jest i jak działa?
Mimikra, czyli upodobnianie się do innych organizmów w celu osiągnięcia korzyści, jest zjawiskiem powszechnym w przyrodzie. W świecie pająków mimikra odgrywa niezwykle istotną rolę. Pomagaja im w zdobywaniu pokarmu, unikania drapieżników, a nawet w komunikacji. Jest to fascynujący przykład adaptacji ewolucyjnej.Formy mimikry wśród pająkówNajbardziej znana jest mimikra agresywna, w której pająki imitują wygląd i zachowanie […]
Wszystko, co musisz wiedzieć o pokarmie dla ptaszników.
Pokarm dla ptaszników jest dość powszechny i łatwo go zdobyć. Specjalistyczne fora terrarystyczne, popularne serwisy aukcyjne oraz liczne sklepy oferują bogaty asortyment owadów karmowych. Co więcej, regularnie organizowane giełdy i spotkania terrarystyczne stanowią doskonałą okazję do zaopatrzenia się w potrzebne produkty.Popularne gatunki owadów karmowychOwady karmowe są głównym elementem diety ptaszników. Oto niektóre z najpopularniejszych gatunków, […]
Jak dbać o ptasznika?
Przewodnik krok po kroku o tym, jak zapewnić mu właściwe środowisko, dietę i opiekę nad pająkiem domowym. Posiadanie ptasznika to świetny pomysł dla każdego miłośnika niecodziennych i egzotycznych zwierząt. Te olbrzymie pajęczaki pochodzą z Ameryki Południowej i mogą dorastać do 30 cm. Wymagają one jednak szczególnej opieki, aby zapewnić im zdrowe i szczęśliwe życie. Oto […]
Ptaszniki, co warto wiedzieć na początek?
Ptaszniki to jedne z największych pająków żyjących na świecie, żyją głównie w Południowej Ameryce. Tereny, na których występują te niezwykłe stworzenia, rozciągają się od Brazylii po Wenezuelę. Należą do klasy pajęczaków, rodziny Theraphosidea i genomu Theraphosa. Pomimo swojej nazwy ich dieta rzadko składa się z ptaków. Częściej polują na duże stawonogi, gryzonie, bezkręgowce, gady i płazy. Samice pająków […]