Ukąszenie przez ptasznika.
Ptaszniki to rodzaj pajęczaków blisko spokrewnionych z tarantulami. Naturalnie występują w rejonach klimatów tropikalnych i subtropikalnych, jednak hodowane w niewoli często można spotkać na całym świecie.
Ptaszniki charakteryzują się budową ciała spójną dla wszystkich pajęczaków. Posiadają sześć par odnóży, głowotułów oraz miękki, pokryty cienkim oskórkiem odwłok. Pająki te, tak jak wiele innych, produkują jad. To, co wyróżnia ptaszniki na tle innych pająków to ich niezwykłe, często kolorowe i jaskrawe kolory umaszczenia oraz długie, wrzecionowate odnóża. Ptaszniki osiedlają się głównie w koronach drzew i w gęstwinie krzewów, wykorzystując gałęzie do polowania na swoje ofiary. Nie są one niebezpieczne dla ludzi, ale ugryzienie ptasznika może wywołać ból i miejscową opuchliznę.
Nie są to pająki szczególnie agresywne, dlatego niesprowokowane nie atakują. W przypadku ugryzienia, miejsce zranione należy przemyć i zasięgnąć porady lekarskiej. Większość ukąszeń powinna zagoić się samoistnie, bez poważnych komplikacji i uszczerbku na zdrowiu. Niestety, tak jak w przypadku innych jadów, tak i na jad ptasznika może wystąpić niepożądana reakcja alergiczna, która w wielu przypadkach wymaga natychmiastowej reakcji służb medycznych, gdyż może stanowić zagrożenie dla życia.
Jadowite pająki to rzadki widok w naszym kraju, a te najbardziej jadowite spotkać można w terrariach i przystosowanych do tego specjalistycznych hodowlach. Najbardziej niebezpieczne są jednak pająki, które można spotkać podczas wycieczek do egzotycznych, tropikalnych krajów.
Najczęstszymi objawami poważnego ugryzienia przez pająka jest wysoka temperatura, bóle mięśniowe, obrzęki, wymioty oraz podwyższona potliwość. Tak jak w przypadku innych ukąszeń, mogą wystąpić objawy miejscowe takie jak rumienie, bąble albo zaczerwienienia. W wypadku takiego urazu należy postępować tak jak w przypadku użądleń przez inne owady. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który w razie konieczności rozważy podanie odpowiednich medykamentów takich jak surowica lub specjalnie przygotowana antytoksyna, a także leki przeciwtężcowe.
W wypadku ukąszenia przez pająka należy zachować szczególną uwagę i obserwować zranione miejsce, objawy nie muszą pojawić się od razu. Nie wolno także spożywać alkoholu, ponieważ ma on działanie hemolityczne i cytolityczne, przez co potęguje działanie toksyny w organizmie. Alkohol zwiększa wchłanianie toksyn i obniża skuteczność działania wątroby, która zamiast skupić się na neutralizowaniu toksyn, zaczyna neutralizować właśnie alkohol. Dodatkowo osłabia on działanie barier chroniących ważne części mózgu przed wpływem jadu i toksyn, a także zwykłymi hormonami (jak adrenalina).
Kluczowe jest także zachowanie spokoju i uniknięcie paniki oraz histerii, ponieważ przyspieszone tętno i rytm serca zwiększają prędkość z jaką trucizna rozprowadza się po organizmie. Warto także pamiętać, że wszelkie opaski uciskowe nie zdziałają, ponieważ struktura jadu wnika głęboko w tkankę i do krwiobiegu.
Mimikra u pająków – czym jest i jak działa?
Mimikra, czyli upodobnianie się do innych organizmów w celu osiągnięcia korzyści, jest zjawiskiem powszechnym w przyrodzie. W świecie pająków mimikra odgrywa niezwykle istotną rolę. Pomagaja im w zdobywaniu pokarmu, unikania drapieżników, a nawet w komunikacji. Jest to fascynujący przykład adaptacji ewolucyjnej.Formy mimikry wśród pająkówNajbardziej znana jest mimikra agresywna, w której pająki imitują wygląd i zachowanie […]
Wszystko, co musisz wiedzieć o pokarmie dla ptaszników.
Pokarm dla ptaszników jest dość powszechny i łatwo go zdobyć. Specjalistyczne fora terrarystyczne, popularne serwisy aukcyjne oraz liczne sklepy oferują bogaty asortyment owadów karmowych. Co więcej, regularnie organizowane giełdy i spotkania terrarystyczne stanowią doskonałą okazję do zaopatrzenia się w potrzebne produkty.Popularne gatunki owadów karmowychOwady karmowe są głównym elementem diety ptaszników. Oto niektóre z najpopularniejszych gatunków, […]
Jak dbać o ptasznika?
Przewodnik krok po kroku o tym, jak zapewnić mu właściwe środowisko, dietę i opiekę nad pająkiem domowym. Posiadanie ptasznika to świetny pomysł dla każdego miłośnika niecodziennych i egzotycznych zwierząt. Te olbrzymie pajęczaki pochodzą z Ameryki Południowej i mogą dorastać do 30 cm. Wymagają one jednak szczególnej opieki, aby zapewnić im zdrowe i szczęśliwe życie. Oto […]
Ptaszniki, co warto wiedzieć na początek?
Ptaszniki to jedne z największych pająków żyjących na świecie, żyją głównie w Południowej Ameryce. Tereny, na których występują te niezwykłe stworzenia, rozciągają się od Brazylii po Wenezuelę. Należą do klasy pajęczaków, rodziny Theraphosidea i genomu Theraphosa. Pomimo swojej nazwy ich dieta rzadko składa się z ptaków. Częściej polują na duże stawonogi, gryzonie, bezkręgowce, gady i płazy. Samice pająków […]